Plním přání všem, kdo milují vůni čerstvě vypraného prádla, říká Ivana Remešová z Pinny.cz

Někdy nejlepší podnikatelský nápad pramení z osobních zkušeností a potřeb samotného podnikatele, který se ocitl před problémem, který touží vyřešit. Pro Ivanu Remešovou se stal základem pro podnikání rozbitý prádelní koš. Její touha vyvinout vlastní řešení vedla k vzniku e-shopu i kamenné prodejny ve Frýdlantu nad Ostravicí zaměřené na produkty pro praní a sušení prádla. Nenechte si ujít její inspirativní příběh, jak osobní výzva vedla k založení značky Pinny.

Ivano, představ nám svou prodejnu Pinny. Přeci jen zaměření na praní a sušení prádla není příliš běžné.
Pinny.cz je e-shop a prodejna s pracími potřebami. Mám autorskou výrobu prádelních košů, dále obchodní zastoupení pro Českou republiku italské značky parfémů do praní Horomia, Horolux a Profumel a v nabídce máme i další sortiment pro praní a sušení prádla. S oblibou říkám, že pomáhám plnit přání všem, kdo milují vůni čerstvě vypraného prádla, chtějí prát moderně a také sušit úsporně.

Zastavím se u autorské výroby prádelních košů. Ty jsi přišla s nápadem vlastního designu prádelního koše. Jak tato myšlenka vznikla?
Doma jsem měla svůj vlastní velký prádelní koš z pedigu, který se časem začal rozpadat, a tak jsem hledala na trhu nějakou adekvátní náhradu. A protože jsem na trhu nic podobného nenašla, koš jsem si vymyslela. V té době jsem byla na mateřské dovolené a zrovna jsem absolvovala projekt OPZ „Fajne řemesla“, který mi pomohl zhmotnit moji prvotní vizi koše a nasměroval mě do světa odvážných podnikatelů.

Co to znamená vymyslela?
Nejprve jsem si udělala prvotní nákresy, podle nich jsem ve spolupráci s Fajnou Dílnou v Ostravě zhotovila první prototyp koše. Tento první prototyp jsem pak následně vylepšovala, až do jeho dnešní konečné podoby.

Zhotovila, znamená, že jsi ten koš sama dala dohromady?
Ano, nařezala jsem si hliníkové profily a spojila je dohromady. Původně byl prototyp vyrobený z textilních popruhů, které jsem si odrukovala a poté připevnila k samotné konstrukci. V místní šicí dílně jsem využila poradenství švadlenky, se kterou jsme ušila první textilní vak, který se vkládá dovnitř prádelního koše. Nicméně tento prvotní prototyp byl příliš těžký a musela jsem najít alternativní řešení použitých materiálů, které by koš odlehčily. Na řadu přišly různá kovová síta jakožto výplně jednotlivých stran, až jsme se za pomocí odborníků dopracovali ke konečnému řešení svařování jednotlivých drátů, což váhu koše vyřešilo. Základní konstrukce koše je tvořena hliníkovými profily, to zaručuje nejen lehkost, ale i variabilitu montáže. Musím přiznat, že kutilství mi bylo vždy blízké, takže pro mě byla výroba prototypu zábavou.

Od prototypu ke konečnému výrobku je ale poměrně dlouhá cesta.
Ano, samozřejmě z technologického hlediska jsou věci, které jsem už nebyla schopná udělat sama a tam nastoupila strojová výroba. Od bodového svařování po povrchovou úpravu hliníku probíhá výroba u subdodavatele, konečnou kompletaci koše mám na starosti opět já. Model Pinny prádelního koše je dostatečně velký pro celou rodinu, je bytelný, ale přesto lehký, odolný vůči vlhkosti a má velmi snadnou údržbu díky pratelnosti vnitřních textilních vaků. Koš je opatřen aretačními panty, které udrží víko v jakékoliv pozici, což není u košů na trhu úplně běžně. Textilní vaky uvnitř lze podle potřeby vyměnit a zákazníci si mohou vybrat z mnoha stylových designů. Myšlenka kovového designového koše, který by byl nejen variabilní, ale hlavně splňoval všechno to, co mi scházelo u koše původního, trvala od svého zrodu ke konečné realizaci téměř 2 roky.

Nezůstala jsi ale pouze u kovových prádelních košů. Máš také koš z bavlněných provazů.
Ano, inspiraci jsem našla v zahraničí a tyto provazové prádelní koše se mi moc zalíbily. Chtěli jsme přinést tuto novinku i do České republiky. Chvilku nám trvalo, než jsme našli adekvátního dodavatele bavlněných provazů, toho jsme ale nakonec našli a nyní máme koše v nabídce. Zatím je šijeme především dle přání zákazníka, abychom sladili velikost a barevnost košů přímo s jeho koupelnou.

Tyto lanové koše vyrábíš společně s Blankou Gřundělovou, která má značku BlaGr. Byť jste obě dvě z Janovic, tak jste se potkaly až díky aktivitám pro podnikatele, které realizuje Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy.
Přesně tak, s Blankou jsme se seznámily prostřednictvím aktivit pro podnikatele, které od loňského roku pořádá Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy. Od té dobu spolu pořád vymýšlíme nějaké nové výrobky. V sortimentu prodejny mám od Blanky například i softshellové košíky na různé drobnosti. V současné chvíli se chystáme na výrobu cestovních vaků na použité prádlo, které budou vkusnou náhradou za často používané igelitové tašky v našich kufrech na dovolenou. Těším se na další tvorbu prototypu, který odladíme ke spokojenosti našich zákazníků.

A jak vznikla spolupráce s italskou značkou parfémů do praní Horomia?
Od mého manžela jsem dostala sušičku na prádlo a zjistila, že mi z ní prádlo nevoní. Začala jsem tedy pátrat, jaké jsou na trhu možnosti, až jsem narazila na parfémy do praní, které v té době u nás nebyly příliš známé. Ke svému koši jsem chtěla nějaký doplňkový sortiment a parfémy do praní byly v ten moment jasnou volbou. Pátrala jsem na internetu po značkách oblíbených v zahraničí a narazila na značku Horomia. Oslovila jsem výrobce ohledně možné spolupráce a následně jsme se domluvili na obchodním zastoupení pro Českou republiku. Postupem času jsme přidali do nabídky i parfémy do praní jiných značek, které svým složením uspokojí skupinu zákazníků se specifickými požadavky.

To vše se dělo před 2 roky, když jsi byla na mateřské dovolené.
Ano, během mateřské jsem nejen absolvovala řemeslný kurz ve Fajne dílně, kde vznikl první prádelní koš, ale také jsem začala tvořit e-shop přes který jsem mohla celý svůj sortiment postupně nabízet. E-shop Pinny.cz jsem spustila v říjnu 2021 a v lednu 2023 jsme otevřeli naši prodejnu na Spořitelní ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí, abychom byli našim zákazníkům blíž.  Zákazníci si teď mohou parfémy očichat a vybrat vůni přesně podle toho, která jim sedí a zároveň si mohou fyzicky prohlédnout prádelní koše i ostatní doplňkový sortiment.

Jaká je Tvá původní profese?
Původním vzděláním jsem ekonom a mám za sebou dvacetiletou praxi účetní. Bohužel postupem času mě tato profese natolik vyčerpávala, že jsem vnitřně silně toužila po změně. Život v neustálých termínech, pod tíhou možných sankcí a nedocenění zaměstnavatelů či klientů bylo na denním pořádku. Potřebovala jsem opět dělat práci, která má pro mě smysl a ostatním dělá radost. Přestože bylo velmi náročné udělat krok do neznáma, vydat se úplně jiným směrem, než jsem dosud šla, neměnila bych.

Kdo jsou tví zákazníci? Předpokládám, že to jsou ženy
Ano, našimi zákaznicemi jsou především ženy ve věku od 25 do 65 let, kterým záleží na tom mít čistou a voňavou domácnost. Nicméně narůstá i počet mužů, kteří dbají na údržbu svého prádla a chtějí mu dopřát to nejlepší. Takový muž nás vždy potěší, neboť je zpestřením našeho světa hospodyněk. A co je hlavní, muži oceňují kvalitu a kovové prádelní koše jsou jim sympatické svým důmyslným provedením, často jej chtějí pořídit jako dárek svým drahým polovičkám.

V Pinny klademe důraz na osobní přístup k zákazníkům a vždy se snažíme najít řešení problému, který je momentálně v domácnosti trápí. Nejsme pouze anonymní e-shop. Každý jednotlivý krok od expedice objednávek po obsluhu zákazníků na prodejně si řídím sama, díky tomu vím, s čím naši zákazníci potřebují pomoct a na co bychom se měli do budoucna zaměřit.

Děkuji za rozhovor.

Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představí 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Zapojit se mohou podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *