Nestyďte se říct si při problémech v rodině o pomoc

Článek a poděkování naší klientky paní Mgr. Michaely Bražinové z Čeladné nás velmi potěšil! Paní Bražinová využila služeb terénní sociální pracovnice Mgr. Michaely Liškové, Dis., která ji pomohla vyřešit nepříznivou situaci v rodině. Více níže v článku, který paní Bražinová sepsala.

Od malička jsme vychováváni na mýtech o takzvaně normální rodině – servírují nám je pohádky, seriály, ale i komunita kolem nás. A když se ta naše rodina od normálu začne odchylovat, můžeme mít tendenci snažit se to zamaskovat, stydíme se, můžeme se snažit problémy vyřešit vlastními dostupnými prostředky, nebo se od nich odstřihnout a dělat, že neexistují. Díky mylné představě, že se od normy výrazně liší jen rodina naše, si můžeme připadat sami, izolovaní. Když se extrémní a zcela nepřijatelné věci začaly dít v mé rodině, měla jsem to štěstí, že mi byla obecním úřadem v Čeladné doporučena terénní sociální pracovnice paní Michaela Lišková z MAS Frýdlantsko-Beskydy. Je nemožné popsat, jak moc mi pomohlo mít možnost rodinnou situaci probrat a řešit s pomocí takové profesionálky.

Díky paní Liškové jsem pochopila, že přestože pro mě bylo dění v mé rodině naprosto extrémní, komplikované a na první pohled neřešitelné, a opravdu jsem si nevěděla rady, jak postupovat, profesionálky jako ona se s podobnými situacemi setkávají bohužel často, a tak přesně ví, co v dané situaci má a nemá cenu dělat. To, co mi přišlo jako konec světa, je pro ně každodenní práce. Pomohlo mi také, že mě paní Lišková za to, jaké problémy se v mé rodině děly, nesoudila, naopak, měla obrovské pochopení, nemusela jsem se nikdy stydět probírat s ní detaily. Velmi si cením také ujištění, že pokud se ve vaší rodině objeví problém, jehož řešení je velmi časově, energeticky a psychicky náročné, a vaše snaha v dobré víře zasáhnout se může otočit proti vám, je úplně v pořádku na prvním místě chránit sebe a hodně dobře si rozmyslet, jestli zasahovat budete. Protože i když se rozhodnete aktivně zasáhnout a potenciálně tak ohrozit vlastní klid, případně zdraví, výsledek je nejistý.

Díky paní Liškové jsem si v náročném období nepřipadala sama. Měla jsem a dodnes mám pocit, že jí na mě a na mé rodině skutečně lidsky záleží, není to pro ni jen práce, má neskutečné osobní nasazení. V kritické chvíli mne z hodiny na hodinu přijela podpořit osobně. Oceňuji také skutečnost, že jsem nikdy nemusela jít na žádný úřad, paní Lišková vše řeší osobně v prostředí vašeho domova, a je možné s ní flexibilně komunikovat také prostřednictvím emailu a telefonu. Mi i mé rodině rady, pomoc a dlouhodobá podpora ze strany paní Liškové pomohla překonat velmi těžké období. Naše krize měla naštěstí dobrý konec, a je to z velké části její zásluha, a já jsem jí za veškerou pomoc a podporu velmi vděčná.

Projekt zaměřený na sociální práci na obcích organizace MAS Frýdlantsko-Beskydy, pro kterou paní Lišková pracuje, je spolufinancován z fondů Evropské unie. Vím, že ne všechny čtenářky a čtenáři Evropské unii fandí, mohou za to částečně nejrůznější dezinformační kampaně, které EU vykreslují jako zbytečnou byrokratickou instituci, která Češkám a Čechům více škodí, než pomáhá. Já jsem organizaci MAS Frýdlantsko-Beskydy a EU z mnoha důvodů velmi vděčná a mohu jen doufat a přát si, aby stejnou podporu a pomoc, jakou jsem dostala já a má rodina, dostali všichni, kdo ji potřebují.

Pokud máte i vy v rodině problémy, které vás trápí, za které se stydíte, které jsou tak zvaně za hranou normálu, a nevíte si rady, jak dál – nebojte se říct si o pomoc, nestyďte se o svých problémech mluvit s profesionálkami, které vám dokáží efektivně, diskrétně  a lidsky pomoci.

Mgr. Michaela Bražinová.

Kontakt na terénní sociální pracovnici MAS Frýdlantsko-Beskydy z.s.:

 Mgr. Michaela Lišková, Dis.

 604 766 806, liskova@masfb.cz.

Působíme v obcích: Baška, Bílá, Čeladná, Janovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Lhotka, Malenovice, Metylovice, Ostravice, Pržno, Pstruží, Staré Hamry.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *