Lucie Kanurkovová provozuje se svým mužem Petrem od roku 2020 ve Frýdlantu nad Ostravicí e-shop VLNU.cz Jak už název napovídá, vše na e-shopu se točí kolem vlny, přízí, pletení a háčkování. Sama Lucie je vášnivou pletařkou a protože před pár lety nemohla najít na trhu příze, které by ji vyhovovaly, rozhodla se hledání usnadnit i všem ostatním, kteří rádi pletou, háčkují nebo cokoli vyrábí.
Lucie, prozradíš nám, jak vznikla myšlenka e-shopu s vlnou?
Myšlenka vznikla díky mé vášni k vlně a pletení a rukodělné tvorbě vůbec. Před pár lety jsem hledala různé vlny a příze, ale žádný sortiment, který by mi vyhovoval jsem nemohla najít a tak jsem se rozhodla přinést, jak zákazníkům, tak i sobě kvalitativně lepší vlnu.
Kdy jsi s pletením začínala?
S ručními pracemi jsem v podstatě začínala už jako malá holka. Moje maminka mě naučila háčkovat na panenky a tím to nejspíš všechno začalo. V pozdějším věku jsem upletla šálu svému chlapci a ten jí s takovou pýchou nosil, že mě to velmi těšilo. Je fakt, že co se týče složitějších kousků, tak jsem v pubertě neměla ještě tu správnou výdrž. Začala jsem vždy plést nějaký svetr, upletla záda a dál už jsem nepokračovala. Prostě jsem tehdy ještě nebyla vytrvalá a měla i jiné zájmy. Až později jsem začala plést na sebe a to už je jiný příběh.
Z pletení pouze pro sebe nebo rodinu se zrodila značka, kdy jsi pletla i pro další zákazníky.
Ano, společně s kamarádkou Terezou jsme před lety založily značku la lute wear, což je složenina slov „S láskou Lucie a Tereza“. Pletly jsme spolu a nesmírně nás to bavilo. Pletly jsme svetry, vesty nebo šály, často přímo na přání zákazníků. Po nějakém čase jsme se potom každá vydala svou cestou, za svou vášní.
Kdy vlastně vznikla myšlenka e-shopu s vlnou?
Úplně prvotní myšlenka e-shopu vznikla v roce 2017, kdy jsme dokonce pro e-shop již nakoupili první zboží. Mezitím ale vznikl projekt la lute wear, takže myšlenka e-shopu chvíli spala a zprovoznila jsem jej až trochu později. E-shop běží od března 2020 a nabízíme v něm různé příze, pomůcky na pletení i háčkování a další doplňky nezbytné pro ruční tvorbu.
Za tři roky se VLNU.cz podařilo získat věrnou komunitu zákazníků. Kdo u vás nejčastěji nakupuje?
Nejčastějšími zákaznicemi jsou ženy, ale najde se u nás i pár mužů, kteří pletou. Z řad mužů máme třeba zákazníky, kteří dokonce pletou svetry na zakázku a odebírají vlnu právě od nás. Nakupují u nás lidé ze všech koutů České republiky. Ozývají se nám také zákazníci ze Slovenska a Polska, s tím, že by chtěli vlnu odebírat právě od nás. Našimi zákaznicemi jsou ale také například Češky, které žijí v Rakousku nebo Německu a vlny si nechávají posílat.
Vnímám, že oproti konkurenci se hodně zaměřujete na to, aby vaše vlny byly co nejvíce přírodního původu.
Ano, baví mě hrát s si materiály a vnímat to, že jsou čisté, přírodní, bez příměsí, bez polyamidů, polyakrylů. Samozřejmě v některých vlnách umělá příměs být musí. Například u ponožkových přízí je určité procento umělých vláken nutné, jinak by se vám ponožky prošoupaly. Já v tom našem přírodním směřování vidím velký význam a ráda bych jej předala dál.
Kam směřují vaše nejbližší plány?
V rozvoji VLNU.cz přemýšlíme dál. Rádi bychom vytvořili naši vlastní značku „projekt bagů“, což jsou tašky, které slouží k ukládání a přenášení kreativních projektů. Například si do nich uschováváte klubíčka vlny, jehlice apod. Chceme se ale také letos zaměřit na nové značky klubek, doplňků k pletení a háčkování, takže určitě doporučuji našim zákazníkům pravidelně sledovat náš e-shop.
Sídlíte ve Frýdlantě, zákazníci z okolí se mohou po předchozí domluvě přijít do showroomu podívat a klubíčka si osahat.
Ano, sídlíme na Nádražní ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí a moc se nám líbí propojování s místními. Ať už se zákazníky, tak i dalšími podnikateli. Těšíme se, až se zapojíme do Mezinárodního dne pletení, které zde už po několik let organizuje místní Okrašlovací spolek, v předchozích letech nám to nikdy nevyšlo, tak doufáme, že příště to již klapne. Na podzim bychom potom rádi zorganizovali menší komunitní pletení pro pár fanoušků. Nebylo by to nic přehnaně organizovaného, spíš příležitost pro ty, kteří se chtějí zastavit, dát si kávu, povykládat a něco si společně uplést.
Děkuji za rozhovor.
Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch
Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představí 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Zapojit se mohou podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.