Mé sójové vonné vosky provoní váš domov, říká Iva Irmanová z Frýdlantu

Iva Irmanová z Frýdlantu nad Ostravicí tvoří už 8 let pod značkou Kouzelná Víla ručně vyráběné sójové vonné vosky a svíčky. V rámci představení 10 vybraných podnikatelů, které probíhá v rámci projektu Akademie pro podnikatele z Beskyd jsme se Ivy zeptali na pár otázek.

Jak vlastně vznikl název Kouzelná víla?

Hodně lidí si myslí, že Kouzelná Víla jsem přímo já, ale není tomu tak. Před osmi lety jsme prožívali v rodině náročnější období a byli s dcerou často v nemocnici a já v té době hledala něco infantilního, do čeho bych se mohla ukrýt před vnějším světem. Jednoho rána jsem se probudila a oznámila mým nejbližším, že budu tvořit pod značkou Kouzelná Víla. Samozřejmě tomu ze začátku moc nevěřili, ale já jsem už v ten den sedla k internetu a začala si hledat různé vonné kompozice, sójový vosk a pomůcky k výrobě.

Proč jsou Tvé vonné vosky vyrobeny ze sóji?

Vonné vosky jsem začala vyrábět s malým dítětem v domácnosti a nechtěla jsem si tehdy doma pálit žádné chemikálie nebo používat materiál na ropné bázi. A proč vůbec vosky? Potřebovala jsem v té době zaměstnat svou hlavu i ruce a už od malička jsem milovala vůně, takže se vše hezky spojilo. Vzpomínám si na panelák mé tety v Českých Budějovicích, kde jsem v každém patře cítila jinou vůni. Mísila se tam směs tabáku, obědu nebo čerstvě uklizeného bytu a já to milovala. Hodně věcí mi vonělo, ale i smrdělo, takže si myslím, že oproti ostatním mám opravdu dobře vyvinutý čich.

Jaké byly vlastně Tvé začátky výroby vonných vosků?

Začátky mé výroby vonných vosků nebyly úplně jednoduché. Nejprve jsem hledala dodavatele tady u nás v ČR, ale bohužel výběr vonných olejů nebyl velký a ani kvalitní. Tudíž jsem brouzdala za hranice dál a našla je v Německu, Itálii, Británii nebo Spojených státech. Vše jsem si od píky zkoušela sama – míchání správných poměrů, odlévání vosku do forem, barvení vosků, ale také focení produktů. Byl to takový pokus omyl, ale časem se začalo dařit vytvořit nádherné vůně bez chemického ocásku.

Jak složité je vyrobit svíčku?

Na první pohled to může vypadat snadno, ale člověk se musí naučit vypočítat poměry, ve kterých má namíchat vosk a dané aroma. Aby vosk voněl dostatečně dlouho a intenzivně musíte vybrat správný knot, musíte zvolit správný objem nádoby, ale také najít správnou formu sóji. Celé prvotní testování mi trvalo dva roky, ale jen díky metodě pokus omyl jsem se dostala až do dnešního bodu. Z té doby mám své kmenové zákaznice, od kterých jsem tehdy získávala zpětnou vazbu, která mě velmi posunula.

Návrhy etiket i focení produktů si děláš sama…

Ano, protože jsem na externího fotografa nebo grafika neměla v začátcích prostředky, rozhodla jsem se všechno naučit sama. Začala jsem se více zajímat o grafiku a po nocích jsem se učila grafické programy. Takže díky malým etiketám 6×6 cm na mé vonné vosky jsem se naučila grafické programy a dnes tím pádem umím připravit i jiným podnikatelům vše od vizitek, přes nálepky, až po bannery na plot.

Kde si mohou zákazníci tvé výrobky koupit?

Vonné vosky a svíčky, ale i vonné lahvičky nebo oleje si mohou zakoupit na mém e-shopu www.kouzelnavila.cz Osobně si potom mohou vůně očichat také v prodejně Pinny na Spořitelní ulici ve Frýdlantu. S majitelkou prodejny Ivanou jsme vytvořily společně duo a zaměřujeme se na voňavý domov. Ivana prodává parfémy do praní a já zase nabízím vonné vosky do domácnosti a myslím, že se krásné doplňujeme. Razíme heslo, že aroma je kouzlo domova.

Děkuji za rozhovor.

Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představí 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Zapojit se mohou podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *