Další červnovou akcí byl celodenní rodinný festival Baškohrátky, jehož patnáctý ročník byl tradičně na přehradě Baška, kde se sešlo 7 netradičních plavidel. Jejich vzájemné zápolení bylo stěžejní náplní dopoledne. Všechna plavidla byla již od pohledu perfektně promyšlená a propracovaná a slibovala kvalitní vzájemný souboj. Jejich zápolení spočívalo především v plavbě přehradou. Porota sestavená ze čtyř osob, mezi nimiž byla paní starostka Bašky, zástupce pořadatelského Bašťanského spolku a zároveň dětí, profesionální vodař oboru Technologie a hospodaření s vodou a zástupce diváků, hodnotila plavidla okem přísným a spravedlivým. Odpoledne, večer i noc pak patřily hudbě. Postupně se na pódiu vystřídaly kapely The Tap, Pink Floyd Forever, Elán KontraBand, Team Revival (SK), Roxette Tribute band, Xindl X a U2 revival. Během jejich výměny byla připravena ukázka parkurového umění. Kromě toho byla především pro děti po celý den k dispozici například herní zóna.


Na začátku června ve Lhotce oslavili akcí s názvem Posezení s cimbálovou muzikou již 86. výročí od založení národopisného souboru PILKY. V hlavním programu“ Jak šel čas“ vystoupil soubor PILKY s pásmem tanců a písní ze sběru zakladatele souboru V. Sochy. Hosty celého programu byli členové Valašského vojvody, nejmenší děti z Valášku z Kozlovic a Lisolette Rokyta, flétnistka světové úrovně. Na přípravě tohoto dne plného hudby a tance se podílely děti, maminky a členové souboru PILKY a všichni se výborně bavili až do pozdních nočních hodin.

Hasiči v obci Pržno pořádali Kácení máje, zároveň se slavil Mezinárodní den dětí a smažila se vaječina. V průběhu akce byla široké veřejnosti prezentovaná činnost spolku SDH Pržno, včetně činnosti mladých hasičů, ukázek hasičské techniky a prohlídka hasičské zbrojnice. Děti si mohly vyzkoušet lezeckou stěnu nebo si zaskákat na skákacím hradu. Kácení máje a smažení vaječiny bylo výbornou tečkou za touto akcí.

Poslední květnový víkend proběhl ve znamení turistiky. Akci s názvem „Po stopách partyzánů v Kunčicích p. O.“ přálo počasí a účast pořadatele mile překvapila, pochodu se zúčastnilo 154 příznivců turistiky, kteří si mohli zvolit 7 km, 15 km nebo 30 km trasu. V cíli na účastníky čekalo občerstvení a všichni se shodli, že se rádi této akce zúčastní opět příští rok.

Tato akce přilákala zástupce hasičů ze čtyř desítek okolních jednotek z okresu Frýdek-Místek a pozvání přijala i delegace z Polska a Slovenska. Po mši svaté v kostelíku na Borové pokračoval slavnostní průvod do restaurace, kde každý hasičský prapor dostal pamětní stuhu a bohaté občerstvení.

Jednalo se o celodenní akci, přátelské setkání hasičů místních, z okrsku Smrk a okolí, rodáků a občanů obce Staré Hamry a přilehlých obcí. Na programu byla slavnostní mše, svěcení praporu a předání nového zásahového vozidla. Program pro širokou veřejnost později pokračoval s cimbálovou muzikou, občerstvením a skákacím hradem pro děti.
Protože se počasí v sobotu 23. 4. 2022 umoudřilo, mohly se konat naplánované akce pro veřejnost z programu v Beskydech to žije. Jednalo se o Otevírání ondřejnických studánek, které organizoval turistický oddíl mládeže Divočáci ve spolupráci s členy KČT Frýdlant n. O.
V pořadí již 21. ročník Otevírání ondřejnických studánek byl velmi úspěšný a zájem veřejnosti o tuto akci značný. Šest pohádkových stanovišť, po značené trase pod vrchol Ondřejníku, prověřilo malé návštěvníky v jejich znalostech a dovednostech. Krásné počasí přilákalo 331 dětí s jejich doprovody, ti se hemžili od restaurace Park, přes novou krásnou lesní stezku na Vyhlídce, až k roubence Ondřejníček. Po cestě potkaly děti u studánek, čerty, Sněhurku s trpaslíky, loupežníky, Karkulku, vodníky a skoro v cíli krásnou perníkovou chaloupku s hodnými ježibabami. V rámci akce se účastníci zapojili do sbírky pro nadační fond „Světluška“ a podpořili tak dobrou věc. Organizátoři akce všem děkují za hojnou účast a těší se na příští rok!
Termín příjmu žádostí je od 1.3.2022 do 15. 4. 2022.
Termín registrace na SZIF je 30. 6. 2022
Žádost o dotaci se podává přes vlastní účet v Portálu farmáře.
Dokumenty v příloze výzvy doporučujeme nejdříve uložit do PC a poté otevřít.
Místní akční skupina Frýdlantsko – Beskydy, z.s. v listopadu 2021 vyhlásí v pořadí již třetí výzvu na podporu mikroprojektů v rámci programu „V Beskydech to žije“.
Jedná se o formu finanční podpory, kterou naše MAS Frýdlantsko-Beskydy spolu s Mikroregionem Frýdlantsko – Beskydy plánuje přerozdělit nejlepším projektovým záměrům, jejichž tvůrci jste právě Vy, místní lidé. Podpoříme finančně nejen zajištění a vlastní konání Vaší akce, ale nově i pořízení drobného vybavení pro dlouhodobější využití na Vašich akcích. V případě pořízení vybavení musí být toto vybavení použito při realizaci minimálně jedné akce v termínu od 1.1.2022 do 31.12.2022. Dotace pak bude vyplacena po uspořádání dané akce.
Cílem programu je zlepšit společenský život v obcích, posílit vzájemnou spolupráci obyvatel v regionu, zlepšit ochranu přírodního a kulturního dědictví, zachovat a obnovit tradice a podpořit regionální produkci.
Podporované oblasti:
- Kulturní a společenské akce pořádané pro děti.
- Podpora aktivit pořádané mládeží od 16 let.
- Podpora spolupráce místních obyvatel, spolků a dalších aktérů v území.
- Osvětové činnosti zaměřené na ochranu přírody a EVVO.
- Obnova tradic a řemesel v obcích.
- Sportovní akce pro širokou veřejnost.
- Kampaně typu Světový den zdraví, Ukliďme Česko, Den země, Dny zdraví apod.
Projekt musí přispět k rozvoji obce, popř. regionu.
Mezi nepodporované aktivity patří sportovní utkání, závody či turnaje registrovaných hráčů, diskotéky, plesy, příměstské tábory, pobytové tábory, soustředění členů daného kroužku/spolku, výlety kroužku/spolku apod….
Více informací naleznete v přílohách.