Setkání s cestovateli-rodáky obce

Setkání s cestovateli-rodáky obce, které se konalo 8.3.2024 ve velkém sále Obecního domu ve Lhotce, sklidilo velký úspěch. Jak od domácích Lhoťanů tak občanů z okolních obcí. Občané Lhotky si mohli vyslechnout dobrodružné příběhy svých rodáků, kteří svým vypravováním zpestřili toto páteční odpoledne. Vyprávění rybářů, kteří se vypravili za rybolovem do Norska, bylo obohaceno o rybí speciality, vyprávění cyklisty o návštěvě exotických zemí bylo obohaceno o cyklistické suvenýry. Všechna vystoupení byly doprovázeny promítáním diapozitivů. Celé odpoledne uzavřela tombola, která potěšil nejednoho účastníka této besedy.

Přátelské odpoledne ve Lhotce

V červenci se ve Lhotce uskutečnil hravě sportovní den s rodiči a prarodiči. Hlavním cílem této akce bylo zapojit nejen seniory, ale rodiny s dětmi a všechny další občany Lhotky a přilehlých obcí. Na programu byly různé sportovní disciplíny, jako např. trefování se do kuželek nebo plechovek, hod míčkem na cíl nebo lyžování na dřevěných lyžích na trávě. Celé odpoledne provázela skvělá nálada všech zúčastněných. Na závěr akce si všechny generace společně upekly špekáčky na ohni.

Lhotecké Vánoční sportování

První byli šachisté

K vánočním svátkům patřil ve Lhotce několik let také šachový turnaj pro registrované i neregistrované. A po covidové pauze se šachisté v úterý 27. prosince znovu sešli už pošesté nad šachovnicemi. Přístupný je turnaj všem, roli nehraje věk ani koeficient Elo, ale jen chuť si zahrát šachy a poměřit se s dalšími spoluobčany nebo kamarády. Zaregistrovalo se 25 šachistů. 9 dětí, 8 neregistrovaných a 8 registrovaných. A začal více než čtyřhodinový šachový maraton, protože se hrálo systémem každý s každým. Tak na děti čekalo 8 partiií a na dospělé 7. Organizačně byl turnaj připraven výborně, na promítacím plátně viděli všichni jak si vedou a co je ještě čeká. Bylo zajímavé sledovat ty nejmenší, co snad ještě nechodí do školy, jak se zápalem hráli a upřímně se radovali, když brali soupeři figurku. Bylo dohráno a přišel čas rozdat bohaté ceny. Mezi dětmi byl třetí Josef Smolík mladší, druhý Lukáš Pečenka a první místo si vybojoval Zdeněk Vlášek. V kategorii registrovaných byl třetí Petr Vysoglad, druhý Josef Blecha st. a první Josef Lys. V hlavní kategorii, jejíž vítěz získává putovní pohár, byl třetí Roman Dybal, druhý Josef Blecha jun. a pohár pro vítěze si odnesl Kryštof Šimčák. Turnaj se po všech stránkách vyvedl a to i díky sponzorům, kteří přispěli na jeho organizaci – MAS Frýdlantsko, OÚ Lhotka, Duvas, Commodum, Starttronic a Jiří Fojtík. Všem díky za podporu,  hráčům za účast a ať je za rok šachistů ještě víc.

Kuřín patřil pingpongu

Ping pong, ping pong se už čtyři desítky let ozývá o vánočních svátcích ve Lhotce. Po covidové přestávce navázali stolní tenisté letos 29. prosince na tu dlouholetou tradici vánočního turnaje. Jeho účastníci se scházeli původně na Kuřínu, pak v hostinci Pod Ořechem, kde měl sídlo i lhotecký oddíl stolního tenisu. Turnaj byl rozdělený do kategorií. Hráli děti, neregistrovaní, registrovaní a nakonec i ženy. Teď se turnaj vrátil do zrekonstruovaného Kuřínu, kde stolní tenisté v sídlí v současnosti. Dopoledne se za stoly sešlo 10 neregistrovaných včetně tří žen. Konečný výsledek po mnoha utkáních – na třetím místě skončil Milan Novotný, druhý byl Standa Michálek a vítězem se stal Denis Závodný. Odpoledne nastoupilo za dva stoly 14 registrovaných hráčů, rozdělených do dvou skupin. Po odehrání turnajů čekal na čtyři nejlepší se skupině vyřazovací pavouk. Za celý den bylo odehráno celkem 97 utkání což je určitě pořádná porce. V souboji o třetí místo byl úspěšnější Matěj Šrubař a v kvalitním a napínavém finále porazil Svatopluk Stenpěn  Lukáše Fuchsíka. I tento vánoční turnaj se uskutečnil díky podpoře MAS Frýdlantsko a Mikroregionu Frýdlantsko – Beskydy. I u stolních tenistů můžeme doufat, že ta dlouhá tradice bude pokračovat a bude se ještě rozvíjet.

Posezení s cimbálovou muzikou

Na začátku června ve Lhotce oslavili akcí s názvem Posezení s cimbálovou muzikou již 86. výročí od založení národopisného souboru PILKY. V hlavním programu“ Jak šel čas“ vystoupil soubor PILKY s pásmem tanců a písní ze sběru zakladatele souboru V. Sochy. Hosty celého programu byli členové Valašského vojvody, nejmenší děti z Valášku z Kozlovic a Lisolette Rokyta, flétnistka světové úrovně. Na přípravě tohoto dne plného hudby a tance se podílely děti, maminky a členové souboru PILKY a všichni se výborně bavili až do pozdních nočních hodin.

Ukončení prázdnin aneb pojďme si hrát a přitom si popovídáme, co jsme zažili v létě – SDH Lhotka

Poslední srpnovou sobotu uspořádal sbor dobrovolných hasičů ze Lhotky ve sportovním areálu Kuřín akci k ukončení letošních prázdnin. Byla zahájena od 14 hodin tradiční hasičskou soutěží „O putovní pohár starosty obce Lhotka“. Během soutěže i po ní si děti mohly užít spoustu zábavy při dovádění na skákacím hradu, střelbě z luku či vzduchovky, nebo si mohly nechat namalovat na obličej oblíbenou postavičku. Dále byly pro děti přichystány různé soutěže, jako například závody na chůdách, malování a míčové hry. Zkrátka nepřišli ani dospělí a senioři, pro které byl připraven zábavný kvíz o obci Lhotka a také obdrželi edukační materiály k péči o své zdraví. Přestože počasí příliš nepřálo, děti se „vyřádily“ naplno.  Zábavu bohužel ukončil požár seníku v obci, kde zasahovalo celkem  8 jednotek hasičů. Naše MAS a Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy se finančně podíleli na odměnách pro děti a nájmu za zapůjčení atrakcí.

Přátelské sportovní odpoledne – Klub seniorů Lhotka

V neděli 25.7.2021 se na sportovišti Kuřín ve Lhotce konalo sportovní odpoledne pod taktovkou Klubu seniorů Lhotka. Zúčastnilo se ho 65 občanů obce, mezi kterými nechyběli senioři, děti, ale i zástupci klubu žen a hasičů. Akce byla zaměřena na jednoduché pohybové aktivity pro všechny věkové kategorie. Hasiči a senioři vytvořili družstva, která si to rozdala v kuželkách. Vítězem utkání se stali senioři. Dále si pak jednotlivci každého věku ověřili své schopnosti v házení míčku na cíl, v lyžování na trávníku, v kuželkách, ve shazování plechovek či nošení míčku na pálce. Všichni soutěžící byli nakonec odměněni drobnými cenami. Součástí programu bylo také vylosování úspěšných luštitelů loňských a letošních křížovek. Po vyčerpávající sportovní činnosti se účastníci posilnili opečeným buřtem. Cílem akce bylo si nejen zasoutěžit, ale především se pobavit, a to se podařilo i díky počasí, které se odpoledne umoudřilo. Naše MAS a Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy se finančně podíleli na pořízení nových kuželek, cenách pro soutěžící a drobném pohoštění.