Další podpořenou akcí byla folklorní akce s názvem Krmáš-hraní, zpívání a tance 9. 11. 2024 v restauraci pod Borovou v Malenovicích. Tato akce podpořila uchování folkloru a lidových tradic z Lašska a umožnila představení a výuku tradičních tanců široké veřejnosti. Akce se velmi zdařila a my děkujeme za organizaci spolku Frýdlantská Chasa.
Tato sportovní akce proběhla 7. 11. 2024 a jednalo se již o 3. ročník Sportovního odpoledne pro děti a mládež na víceúčelovém hřišti Základní školy Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Jedná se o národní sportovní soutěž ve čtyřboji: fotbal, florbal, házená a frisbee. První cenu získal tým Žluťáci. Za organizaci této sportovní akce děkujeme spolku TAJV, z.s.
Podzimní drakiáda přilákala desítky nadšených účastníků Tradiční podzimní drakiáda se v sobotu odpoledne konala na kopci nad Kunčicemi p. O. Přes 20 dětí v doprovodu rodičů přišlo vypustit své draky do oblak a užít si příjemné odpoledne. Počasí sice nebylo úplně ideální pro pouštění draků, ale i tak k nebi spoustu z nich vzlétlo. Na nebi se vznášeli draci všech barev a tvarů, od klasických papírových až po moderní akrobatické modely. Děti nadšeně běhaly po louce a snažily se dostat své draky co nejvýše. „Je to skvělá příležitost, jak strávit čas s rodinou na čerstvém vzduchu,“ říká paní Jana, maminka dvou malých účastníků. Organizátoři připravili pro děti také drobné soutěže o nejhezčího doma vyrobeného draka a o draka, který vyletí nejvýše. Akce byla zakončena společným opékáním buřtů a teplým čajem, který v chladném podzimním odpoledni přišel vhod. Organizátoři již nyní plánují, že z drakiády udělají každoroční tradici.
Místní ochotnický spolek „Sokol na prknech Metylovice“ opět potěšil obyvatele obce svým novým představením. V místním kinosále sokolovny uvedli situační komedii „Znovu a líp“, kterou nacvičovali několik měsíců. Soubor, který tvoří převážně místní obyvatelé různých profesí a věkových kategorií, dokázal, že i amatérské divadlo může přinést kvalitní kulturní zážitek. Představení sledovalo téměř 200 diváků, kteří zaplnili sál do posledního místa. Kromě místních přijeli i diváci z okolních vesnic, což potvrzuje rostoucí popularitu ochotnického souboru v regionu. Publikum odměnilo herce dlouhotrvajícím potleskem. Zvláštní uznání si zaslouží technická četa, která vlastními silami vyrobila kulisy a zajistila osvětlení i zvukové efekty. Místní ochotnické divadlo tak nadále zůstává důležitou součástí kulturního života obce a dokazuje, že i v malých obcích může vzkvétat kvalitní kultura.
Otužilci přivítali novou sezónu společným ponorem do řeky Ostravice 28. 9. 2024 a zahájili zimní sezónu. Akce přilákala nejen zkušené otužilce, ale i několik desítek zvědavých diváků a začátečníků, kteří si chtěli vyzkoušet blahodárné účinky studené vody. Přestože teploměr ukazoval nízkou teplotu vody, nadšenci se nenechali odradit. Pod dohledem zkušených členů a organizátorů Beskydských ledoborců a přítomné zdravotní služby se do vody postupně ponořilo více než 30 odvážlivců různých věkových kategorií. Součástí programu byla i přednáška o zdravotních benefitech otužování a praktické ukázky správného dýchání a techniky ponoření do studené vody. Začátečníci získali cenné rady, jak s otužováním bezpečně začít a jak postupně zvyšovat odolnost organismu. Zkušení otužilci se podělili o své zkušenosti a motivovali nováčky k pravidelnému otužování. Akce ukázala, že otužování není jen extrémním sportem pro vyvolené, ale může být příjemnou aktivitou pro každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví a psychickou odolnost.
Akce Písničková show s vílou Mechovnicí i koncert Mechulaláci byly moc hezké, zábavné a velmi interaktivní. Děti si je velmi užily. Od víly Mechovnice na závěr dostaly i drobný dárek. O zájmu o akce v RC Nenuda svědčí i vysoká účast rodin (cca 25 dospělých a přes 50 dětí na první akci, okolo 50 osob celkem na koncert).
Divadélko Ententýky a Pirátská pohádka byla poslední akce před prázdninovým uzavřením Nenudy na technickou pauzu. Akce se konala venku na farní zahradě, tentokrát byla doplněna i o stanoviště s tvořením a různé hry na zahradě po ukončení programu divadélka. Děti dostaly i drobné odměny. Všechny tři akce byly propagovány na FB- RC Nenuda, byly vyvěšeny letáčky s pozvánkou jak na nástěnkách v RC Nenuda, tak i na venkovní vývěsce na zdi fary (u kostela).
Centrum volného času U Rosničky v Malenovicích hostilo v sobotu zábavné sportovní odpoledne určené dětem předškolního a školního věku. Akce s názvem „Bílá karta – mezinárodní den sportu pro rozvoj a mír“ přilákala přes třicet malých sportovců v doprovodu jejich rodičů. Na děti čekalo deset stanovišť s různými sportovními disciplínami. Vyzkoušely si skok do dálky, hod míčkem, skok přes švihadlo, překážkovou dráhu či běh na krátkou vzdálenost. Nechyběly ani oblíbené týmové hry jako fotbal, kde si děti mohly zasoutěžit se svými vrstevníky. Každý malý účastník obdržel bílou kartu, do kterého sbíral razítka za splněné disciplíny. Po absolvování všech stanovišť čekala na děti medaile, diplom a drobné sportovní ceny. O občerstvení a pitný režim bylo po celou dobu akce postaráno. Akce splnila svůj cíl – přivést děti ke sportu zábavnou formou a ukázat jim, že pohyb může být radost. Vzhledem k velkému úspěchu se již plánuje další podobné sportovní odpoledne na podzim.
Tradiční Guláš fest opět přilákal stovky milovníků této oblíbené pochoutky. Akce se konala v městském parku, kde se sešlo více než 10 týmů kuchařů, aby předvedli své umění v přípravě nejlepšího guláše. Návštěvníci měli možnost ochutnat různé druhy gulášů – od klasického hovězího přes zvěřinový až po netradiční vegetariánské varianty. Každý tým představil svůj originální recept a tajné přísady, které dělají jejich guláš jedinečným. Součástí festivalu byl i bohatý doprovodný program. Návštěvníci si užili živou hudbu v podání kapely SAGAR, soutěže pro děti i dospělé a ukázky vaření od profesionálních kuchařů. Nechybělo ani čepované pivo a další občerstvení. Odborná porota hodnotila guláše podle několika kritérií-chuť, konzistence, barva a celkový dojem. Festival přilákal nejen místní obyvatele, ale i návštěvníky z širokého okolí. Organizátoři už nyní plánují další ročník této oblíbené gastronomické události, která se stala nedílnou součástí kulturního kalendáře města.
Další akcí byl Starohamerský kotlík a Starohamerský drvař 10. 8. 2024. Hlavním cílem této akce je zapojit veřejnost do soutěže vaření různých receptů kotlíkových gulášů s následnou ochutnávkou a vyhlášení těch nejchutnějších. Druhou částí programu je soutěž v dřevorubeckých disciplínách, jejichž smyslem je ukázat fyzickou a technickou náročnost profese dřevorubectví. Novinkou tohoto ročníku byla soutěž v přibližování dříví koňmi na čas a přesnost. V rámci doprovodného programu byla možnost si prohlédnout ukázku motorových pil a dalšího dřevorubeckého nářadí, zemědělskou nebo hasičskou techniku. Pro děti byly připraveny různé soutěže.